16.04.2013 18:02

Při rozmístění nábytku, byste měli mít jasno jaké zóny v pokoji budou (např. čtecí, pracovní, posezení, kuchyňská část, jídelní) a kudy se v pokoji budete pohybovat např. k sedací soupravě, k jídelnímu stolu, abyste neustále neprocházeli zónou před televizí a ostatním členům, nezpříjemňovali sledování TV. Jaké univerzální hodnoty okolo jednotlivých kusů nábytku dodržet? Nábytkem by se měli zastavit maximálně 2/3 prostoru, aby pokoj nepůsobil zaskládaně a nedýchatelně. Co se týká konkrétní hodnoty prostoru na projití jedné osoby mezi dvěma kusy nábytku, měl by být cca 60cm. Pokud se v daném místě budou míjet osoby 2, pak se tato hodnota zvýší na 80-100cm. Žije s Vámi v domácnosti osoba, která potřebuje bezbariérový průchod, pak je potřeba zajistit až 120cm. Konferenční stolek by měl stát od sedací soupravy cca 30cm. To je rozměr, který odpovídá průměrné délce mužského chodidla a umožňuje proto pánům pohodlné projití a usazení se na pohovce. Univerzální míra u jídelního stolu odpovídá 80cm. Na tuto vzdálenost bychom měli myslet, pokud chceme pohodlně židli od stolu odsunout a usadit se. A jaká vzdálenost je přijatelná mezi TV sestavou a sedací soupravou? Dnes je v nabídce nepřeberné množství typů a velikostí televizorů. S každým typem a technologií TV se vzdálenost může měnit. Proto v tomto případě doporučuji se na vzdálenost, ze které je TV nejlépe sledovat informovat hned v prodejně při koupi.
Volit obývací sestavu spíše uzavřenou, policovou, přes celou stěnu, či pár jednoduchých kousků? Trend poslední doby je poměrně málo jednoduchých kousků v obývacím pokoji. Tzn. pokud je možnost, volím hlavní ukládací prostor např. v předsíni formou velkých vestavných skříní. Takové skříně se dají využít i v ložnicích či dětských pokojích a pojmou opravdu obrovské množství věcí. Pokud tuto možnost nemám a věci musím uložit v pokoji, pak se snažím využít jednoho velkého kusu nábytku, možno i od podlahy až po strop, nejlépe v odstínu, který splyne s okolím a pak mohu přidat už jen pár malých kousků trendy nábytku. Další úložné prostory lze zajistit v sedací soupravě, taburetech apod. Pokud vím, že můj prostor je úzký raději zvolím systém polic, než abych po instalaci skříněk s dveřmi zjistila, že se mi do nich věci špatné ukládají, neboť nemám dostatek prostoru se ke skříni dostat.

..přejít na celý článek.

Zdroj: https://mira-styl.cz

Diskusní téma: Jak zařídit obývací pokoj snů / 2. část – rozmístění nábytku Autor: Vladimíra Kuchařová