Brazilští domorodci brání drancování Amazonky, světové „elity“ ale dál bohatnou - Zdroj: exilovenoviny.cz

09.05.2013 11:08

Brazilská vláda a bohatí světoví obchodníci a průmyslníci dál mění povodí Amazonky na průmyslovou zónu. Nová velká vodní díla Belo Monte a Teles Pires mají Amazonku přehradit a proměnit ji na pouhý zdroj elektřiny a okolní pralesní území na zemědělskou půdu. Tomu se brání domorodci, zatím však neúspěšně.

Amazonský deštný prales je domovem pro téměř 400 různých domorodých skupin. Tyto národy jsou závislé na amazonském deštném pralese a závisí na něm jejich fyzické a kulturní přežití, vždyť také právě příslušníci těchto národů byli jeho správci po tisíciletí. Domorodé území tvoří více než čtvrtinu povodí Amazonky. Bohužel, většina brazilského deštného pralesa je v současné době v ohrožení kvůli neudržitelným megalomanským projektům světových byznysmenů. Navzdory jejich tisícileté zásadní roli v regionu jsou organizace zastupující amazonské domorodé obyvatele zcela na okraji v rozhodování o hospodářské činnosti a řízení přírodních zdrojů. Přední vědci přitom připouštějí, že právě zapojení domorodých obyvatel do hospodaření s půdou a uznání jejich práv k půdě představuje jednu z nejvíce efektivních strategií pro zastavení odlesňování.

Brazilské úřady se mimo budování přehrad připravují na využívání zásob surovin po objevení dalších ložisek mědi, cínu, železa, bauxitu, zlata a dalších minerálů. Obrovské plochy byly nově vyčleněny pro průmyslovou těžbu. Ta však zničí celé komunity, jako je Kayapo a Yanomani, nemluvě o devastujících účincích na klima a biologickou rozmanitost.

..přejít na celý článek.

Zdroj: https://www.exilovenoviny.cz/, respektive - https://amazonwatch.org/

 

Související odkazy:

Ekvádor: Bojovníci kmene Kichwa se staví s luky a šípy proti moderní armádě

Těžaři v Brazílii upálili osmiletou dívku z domorodého kmene, prý pro výstrahu

Bývalý guatemalský diktátor dostal 80 let za zabíjení indiánů

Diskusní téma: Brazilští domorodci brání drancování Amazonky, světové „elity“ ale dál bohatnou

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek