Hodina Země - proběhne v sobotu 28.3. 2015 od 20:30 do 21:30 / Přidejte se :o)
Hodina Země se letos koná 28.3. 2015 od 20:30 do 21:30 místního času. Pozitivní vlna tmy tak postupně oběhne celou planetu – začne na Fidži a skončí o den později na ostrově Samoa.
Celosvětově kampaň pořádá Světový fond na ochranu přírody (WWF), v České republice pak v roce 2015 Klimatická koalice, Centrum pro dopravu a energetiku a Ekologický institut Veronica.
Jak probíhala Hodina Země v minulosti?
Počátek historie Hodiny Země se datuje k 31. březnu 2007, kdy více než 2,2 milionu domácností a firem v australském Sydney vypnulo na hodinu svá světla. Uplynul jeden rok a do akce se zapojilo na 370 měst a obcí ve více než 35 zemích. Kampaň se proměnila z události v Sydney v celosvětové hnutí za trvale udržitelný život. V roce 2008 v rámci Hodiny Země zhaslo svá světla odhadem až 100 milionů lidí po celém světě. Na jednu hodinu navíc potemněly světově známé dominanty, včetně mostu Golden Gate v San Francisku, římského Kolosea, reklamy na Coca-Colu na náměstí Times Square nebo hotelu Jumeirah v Dubaji.
Ve svém třetím roce se Hodina Země 2009 zapsala do historie jako dosud nejrozsáhlejší dobrovolná akce vůbec, představovala první celosvětové vyjádření názoru. Svá světla vypnulo 4159 měst v 88 zemích včetně 79 hlavních měst a 9 z 10 nejlidnatějších velkoměst. Mezi světově známými stavebními památkami, které podpořily akci zhasnutím, byla např. Sfinga a pyramidy v Gíze, socha Krista Spasitele v Brazílii nebo pařížská Eiffelova věž.
Hodina Země 2010 propojila zhasnutím (leckde i na celou noc) více než miliardu lidí ve více než 4000 obcích a zahrnula veřejný i soukromý sektor. Nejvýznamnější budovy a stavby napříč Evropou, Asií, Pacifikem, Středním Východem i oběma americkými kontinenty zůstaly potemnělé. Povzbuzováním veškerých měst, firem i jednotlivců k účasti na této akci – vypnout světla byť i na pouhou jednu hodinu – obdržel svět důležité poselství, že je nutné se zaměřit na problematiku změny klimatu. V České republice se Hodiny Země zúčastnilo přes třicet měst a obcí, mezi jinými Brno, Jičín, Prachatice nebo Ústí nad Labem. Zapojilo se i stejné množství firem a u sebe doma zhasly desetitisíce jednotlivců.
Pátý ročník proběhl v předloňském roce za historické účasti. Hodina Země 2011 zahrnovala 5251 měst a obcí ve 135 zemích světa a stovky firem a zasáhla životy více než 1,8 miliardy lidí. V České republice se počet zapojených měst a obcí vyhoupl na čtyřnásobek. Na stále nebezpečnější změnu klimatu tak svým zhasnutím symbolicky upozornilo také 134 českých obcí, 60 firem a tisíce jednotlivců. Vyslali společný signál, že je třeba klást větší důraz na politiku ochrany klimatu, energetické úspory a šetrnější zacházení s životním prostředím.
V roce 2012 se již počet zapojených měst zvýšil na více než 6000, a to ve 150 zemích. Mezi nimi bylo i 161 českých obcí, jejichž celkové obyvatelstvo představuje čtvrtinu populace České republiky. Na hodinu zhasly i mnohé české památky, mezi nimi Karlštejn nebo Karlův most. Připojilo se i více než 110 českých firem. Stále narůstající počet institucí i jednotlivců, kteří se rok co rok na hodinu noří do tmy, poukazuje na stálou aktuálnost problému globální změny klimatu a nutnost tento problém řešit.
V roce 2013 se po celém světe se zapojilo na 6500 měst a společně s nimi zhasly stovky milionů lidí. V České republice akci podpořilo zhruba 140 obcí, 130 firem a tisíce jednotlivců. Akci podpořila řada památek, mezi jinými i Pražský hrad, Tančící dům, Vítkovické pece nebo Štramberská Trúba.
Připojte se k Hodině Země 2015 a ukažte, že to s životním prostředím a změnou klimatu myslíte vážně!
Podívejte se na nejčastější dotazy.
PS: :o) ..ještě jeden dobrý tip na vypnutí - viz. článek: Vypněte televizi - uleví se Vám :o) / Důvody proč vypnout televizi / ..a pozor také třeba na mobily :o)
téma: Hodina Země - proběhne 28.3. 2015 od 20:30 do 21:30 / Přidejte se :o)
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.